Kurucu

HASAN KARACAN

HER ŞEY BİR GÜN HAYAL ETMEKLE BAŞLADI, HER ŞEY BUGÜN GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ…

Her zaman övündüğüm Köy enstitülü bir babanın oğluyum. Onun için eğitime bakış açım var olanın bir benzerini yapmak değil, daha iyi ve farklısını yapmaktır.
1983’te eşimle başlayan eğitim sektöründeki yolculuğumuzda, Türkiye’de Açık Öğretim kurslarını ilk başlatan ve onların yasal çerçevesini oluşturan kişi olarak Milli Eğitim’de adımız tarihe geçti.
1992’de İzmir’de, 1995’te Ankara’da dershane hizmetlerinde öğrencilere “teke tek çalışma” uygulamasını sunan ilk kurum olduk. Yıllarca yalnızca iki şubeyle 10’larca birincilik, ilk 100’de birçok derece elde ettik.
İşte tüm bu birikimimizi Karacan Lisesi ile taçlandırdık. Ayrıca, öğretmenlerimiz de kendilerini sürekli yenileyebilecekler, hazırlıklı, başarılı ve özverili çalışmaları sayesinde branşlarında marka isimler olabileceklerdir.
Değerli velilerimiz, okul olarak felsefemiz, ülkemizin sınav sistemleriyle ve gerçekleriyle bağdaşan, ayağı yere basan, gösterişli görsellerle sizin ve öğrencilerin gözünü boyamayan bir eğitim-öğretim yapmaktır.
Okullarla birlikte YGS ve LYS sınavlarında öğrencilerimizin en yüksek puanı almaları öncelikli hedefimizdir.
Tüm bunlardan daha önemli olarak sizlere şunu da ifade etmek istiyoruz.
Eğitim öğretimde ciddiyetin, disiplinin nedenli önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bu disiplinde maddi ya da manevi şiddetin hiçbir zaman yeri olmadığını, sevgi ve hoşgörünün asıl olduğunu belirtmek istiyorum. Geleceğin yetişkinleri olan öğrencilerimiz okulumuzda sevgi ve saygıya dayalı bir ortamda yetiştirmek temel ilkemizdir. Bu konuda sizlerin de aynı anlayışta olacağınıza inanıyoruz. Okulumuz, öğrencilerin severek, isteyerek geldiği bir öğretim yuvası olacaktır.
Ödev ve ek çalışmalar okulda öğretmen gözetiminde yaptırılacak, böylelikle evde tatsız münakaşalara ortam yaratılmayacaktır.
Tüm bu özellikleriyle Karacan Lisesi Atatürk ve Cumhuriyet ilkelerine sıkı sıkıya bağlı aydın ve çağdaş bir nesil yetiştirilmesinde her alanda öncülük yapacaktır.

HASAN KARACAN